Blisko 1300 osób z Gniezna i okolic wykręciło ponad ćwierć miliona kilometrów podczas 2.edycji rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Dało to nam trzecie miejsce na podium wśród 44 polskich miast.
Trzykrotnie więcej cyklistów z naszego regionu dołączyło w tym roku do ogólnopolskiej akcji, której celem było wykręcenie jak największej liczby kilometrów na rowerze. Rywalizacja o Rowerową Stolicę Polski jak zwykle odbywała się we wrześniu i właśnie poznaliśmy jej ostateczne wyniki.
Przechodni Puchar wprawdzie został w Nowej Soli, która zwyciężyła drugi raz z rzędu, ale także pierwsza stolica ma powody do zadowolenia. Gniezno uplasowało się na zaszczytnym trzecim miejscu tuż za Białą Podlaską, notując na liczniku aż 284 tysiące kilometrów! Ten imponujący wynik to efekt miesięcznej jazdy 1278 cyklistów. – Jestem bardzo zadowolony z tego co dało nam się w tym roku osiągnąć – mówi naszemu portalowi prezydent Gniezna, Tomasz Budasz. – Świadczy to o tym, że ludzie chcą jeździć na rowerze, chcą się w ten sposób bawić, ale też „zmuszają” nas – polityków – abyśmy budowali drogi dla rowerów, wydzielone pasy i całą infrastrukturę dla rowerzystów. To jest też zobowiązanie, bo sam jeżdżę na rowerze, może nie tak często, ale staram się to robić. Myślę, że rower jako środek transportu będziemy w naszym mieście bardzo wspierać.
Miasto chce bardzo ambitnie podejść do tego tematu i ze słów prezydenta wynika, że Ratusz nie rzuca słów na wiatr i wiele projektów już niedługo ujrzy światło dzienne. Na infrastrukturę rowerową pójdzie rekordowa suma pieniędzy, dodaje włodarz miasta. – Jak już mówiłem w kampanii wyborczej, ścieżka rowerowa ma przecinać miasto z północy na południe i ze wschodu na zachód. Mniej więcej każda z nich liczyć będzie 10km i dodatkowo jedna łącząca je po obwodzie miasta, Łącznie będzie to około 50km. W przyszłorocznym budżecie zostanie zarezerwowanych około 4 mln. zł na ten właśnie cel. Spróbujemy za to wydzielić pasy na ulicy Roosevelta, Reymonta i Wrzesińskiej. Ale będziemy też budować nowe ścieżki. Myślę, że w tej kadencji na rowerowe projekty pójdzie mniej więcej 10 mln zł.
Wracając do zakończonej akcji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski przypomnijmy, że tegoroczny wynik jest czterokrotnie wyższy niż przed rokiem, bo też na rywalizację zdecydowało się trzykrotnie więcej osób. Wśród mężczyzn najlepszy okazał się Leszek Dobrzykowski (na zdj. powyżej), który wykręcił 3907 km. Jednocześnie zwyciężył on także w kategorii najlepszy senior 60+. Najlepszą wśród kobiet okazała się Natalia Kwiatkowska z grupy Zmęczeni Sezonem Team, która na rowerze pokonała 2492 km. Najlepsza seniorka 60+ to z kolei Barbara Perlik, która wykręciła 2223km. Najlepszym uczniem ze szkoły podstawowej okazał się Michał Kowolik, który wykręcił 368km, a tytuł najlepszej uczennicy przypadł Nastce Kiełpińskiej z wynikiem 763 km. Dla najlepszego ucznia i najlepszej uczennicy nagrody dodatkowe ufundował radny Tomasz Dzionek.
Ponad 53 tysiące kilometrów wykręciła grupa Konkret i tym samym zwyciężyła w kategorii najlepszej grupy. Najlepszą ze szkół okazał się natomiast Zespół Szkól Ekonomicznych w Gnieźnie z wynikiem 5812 km.
0 komentarzy