Super-heros Biegu Lechitów!

Zostało ich już tylko czterech. Tzw. Wierni Lechici, a bardziej Herosi Biegu Lechitów znów stanęli na starcie i znów dobiegli do mety. Rozmawialiśmy z jednym z nich – Stefanem Dobakiem.

41.edycja Biegu Lechitów przeszłą już do historii, ale my chcieliśmy jeszcze powrócić do tegorocznej imprezy, za sprawą czterech niezwykłych biegaczy, którzy wzięli udział we wszystkich imprezach! Brzmi wręcz nieprawdopodobnie, ale pomimo „dojrzałego” już wieku, ciągle są w stanie normalnie trenować, rywalizować i z uśmiechem na twarzy mówić – „to żaden problem„. Niedzielny bieg ukończyła rekordowa liczba uczestników – 3479, wśród których byli Hieronim Olejniczak z Wrocławia, Wojciech Wesołowski z Gniezna, Jerzy Nawrot z Mysłowic i Stefan Dobak z Szamotuł. Najmłodszy z nich ma 66 lat, a najstarszy aż 79!

Bezpośrednio na mecie rozmawialiśmy właśnie z Dobakiem. 72-latek zaczynał jako zawodnik Górnika Zabrze rywalizując na 800m i jak mówi „tak mu zostało”. Przyznał, że miał potężny kryzys w tegorocznym biegu, chociaż nie z takimi problemami się już zmagał podczas gnieźnieńskiego półmaratonu. – Biegałem już tutaj z kontuzją, z chorobą, trzy lata temu zasłabłem na trasie, ale po półgodzinnym pobycie w karetce, gdy dali mi glukozę pobiegłem dalej!

Biegacz z Szamotuł nie kryje, że całe jego życie kręci się wokół treningów i rywalizacji. Nie miał ani chwili zawahania, zwątpienia, czy znudzenia swoją pasją. – Nie mogę przestać biegać, podobnie jak ludzie nie mogą przestać palić papierosów. Biegam po 250km miesięcznie, trenuję co drug dzień. Np. We wtorek biegam spokojnie 12km, w środę są interwały (1000m z przerwami), a w piątek 8km, oraz podbiegi. To jest filozofia mojego treningu i nie robię z tego tajemnicy.

Stefan Dobak biega już 56 lat. Przebiegł w sumie 150 tys.km, w tym roku wystartował już w 46 biegach, w tym 18 półmaratonach (!). Tegoroczną rywalizację zakończył na 419 miejscu, z czasem 1:38,59. Wojciech Wesołowski był 2679 (2:12,08), Jerzy Nawrot 2896 (2:17,34), a najstarszy w tym gronie 79-letni Hieronim Olejniczak bieg ukończył na 2000 miejscu (2:01,12). 41.Bieg Lechitów przypomnijmy wygrał 32-letni Arkadiusz Gardzielewski z Wrocławia.

22 września 2018 | 09:36