Piłka nożna

Mieszko - Huragan 0-3
Victoria - Mieszko 2-0
Mieszko - Leszno 2-0

Żużel

Stal - Unia T. 49-41
Daugavpils - Start - 51-39
Piła - Start 44-46

Koszykówka

MKK - GAK 92-80
MKK - Boruta 73-64
Tarnovia - MKK 82-67

Piłka ręczna

MKS - Zagłębie 25-34
Mylny - MKS 31-32
MKS - FunFloor 19-32

Futsal

Futbalo - KS 2-3
TAF - KS 5-6
KS - Bojano 4-1

Gniezno za wielkim potentatem! To się nie dzieje!

Ten materiał i te nagrody obrazują najlepiej, świadkami jakiego sezonu byliśmy przy Sportowej. MKS obok Zagłębia Lubin zdominował plebiscyt „Gladiatory”! Czy to się dzieje naprawdę?

Kapituła złożona z dziennikarzy sportowych oraz ekspertów wyłoniła najlepsze szczypiornistki, które otrzymały nominacje do Gladiatorów. Następnie wybór zwyciężczyń wkroczył w decydującą fazę. W każdej z kategorii o zwycięstwie decydowali kibice (40% wagi głosów) oraz same zawodniczki i sztaby szkoleniowe klubów ORLEN Superligi Kobiet (60% wagi głosów). Wyjątkową kategorią był natomiast Wybór Sezonu – nominowane były w niej szczypiornistki, które najczęściej wygrywały tytuł Zawodniczki Tygodnia. Tu o zwycięstwie zdecydowali wyłącznie kibice. Gladiator dla królowej strzelczyń trafił do zawodniczki, która w trakcie sezonu rzuciła najwięcej bramek.

Najwięcej Gladiatorów trafiło do Lubina  

Aż pięć statuetek padło łupem reprezentantek KGHM Zagłębia Lubin. W najbardziej prestiżowej kategorii, czyli Zawodniczka Sezonu, po raz 3 z rzędu zwyciężyła Karolina Kochaniak-Sala. Doświadczona rozgrywająca była motorem napędowym Miedziowych w drodze po 4. tytuł Mistrzyń Polski ORLEN Superligi Kobiet z rzędu. Kochaniak-Sala rozegrała kolejny świetny sezon. Końcówki nie może jednak zaliczyć do udanych. Zawodniczka w kwietniu doznała dotkliwej kontuzji, podczas meczu Reprezentacji Polski i do końca sezonu nie wróciła już na parkiet. Niemniej jej fenomenalna forma w pierwszych miesiącach sezonu została doceniona przez głosujących.

Skrzydłową Sezonu została Daria Michalak, dla której sezon 2023/2024 w ORLEN Superlidze Kobiet jest najlepszym w jej dotychczasowej karierze. Zawodniczka imponuje przygotowaniem fizycznym, dynamiką oraz efektownymi akcjami ze skrzydła. Michalak świetnie spisywała się nie tylko w ataku, ale też obronie w której skutecznie wspierała swoje koleżanki.

Po raz piąty Środkową Rozgrywającą Sezonu została Patricia Matieli. Reprezentantka Brazylii imponowała finezją i lekkością gry. Zawodniczka „Miedziowych” nie tylko potrafi rzucać efektowne bramki, ale również doskonale asystuje i czyta grę.

KGHM Zagłębie Lubin to zespół, który w trakcie zakończonego właśnie sezonu, był drużyną, która straciła najmniej bramek. Duża w tym zasługa Joanny Drabik, która odebrała Gladiatora w kategorii Obrończyni Sezonu. Drabik od lat jest czołową defensorką zespołu z Lubina.

Odkryciem Sezonu (zawodniczka do 23 lat) została Daria Przywara, która przyszła do Zagłębia z pierwszoligowej wówczas Arki Gdynia. Przywara bez kompleksów odnalazła się w zespole Mistrzyń Polski, notując przy tym świetne występy, m.in. rzuciła 12 bramek podczas spotkania z MKS FunFloor Lublin oraz godnie zastąpiła kontuzjowaną Karolinę Kochaniak-Salę.

4 statuetki pojechały do Gniezna

Solidną formę przez cały sezon prezentował MKS Urbis Gniezno, który kończy zmagania na 4. pozycji w tabeli ORLEN Superligi Kobiet. W tym miejscu warto wspomnieć, że to dopiero drugi sezon gnieźnianek na superligowych parkietach (poprzedni sezon zakończyły na 8. pozycji w lidze). Popularne „Pszczółki” pokazały w tym sezonie, że potrafią boleśnie ukąsić swoje rywalki.

Duża w tym zasługa Roberta Popka, który jako sternik MKS-u, świetnie poukładał grę w swojej drużynie, z powodzeniem wprowadzając do niej przed sezonem nowe zawodniczki. Popek został nagrodzony statuetką w kategorii Trener Sezonu.

Najjaśniejszą postacią gnieźnieńskiego zespołu była bez wątpienia Malwina Hartman, która jako jedyna w tegorocznym plebiscycie może poszczycić się zdobyciem dwóch Gladiatorów. Hartman została Boczną Rozgrywającą Sezonu oraz Królową Strzelczyń, notując w całym sezonie imponujące 149 bramek. To była dla Hartman przełomowa kampania, w której dostała o wiele więcej szans na grę. Przełożyło się to nie tylko na dużą ilość zdobytych bramek, ale zanotowanych asyst.

W kategorii Wybór Sezonu triumfowała Aleksandra Hypka, dla której był to pierwszy sezon w barwach MKS-u Urbis Gniezno. Hypka w sezonie 2023/2024, dzięki swoim spektakularnym interwencjom, została dwukrotnie wybrana do tytułu Zawodniczki Tygodnia. Młoda bramkarka była pewnym punktem w gnieźnieńskiej bramce, a jej interwencje przyczyniły się do historycznego, 4. miejsca zespołu w ORLEN Superlidze Kobiet.

2 Gladiatory dla Handball JKS Jarosław 

Bramkarką Sezonu została Weronika Kordowiecka, która, dzięki swoim fenomenalnym interwencjom, potrafiła w pojedynkę zmieniać losy spotkań na korzyść zespołu z Jarosławia. Bramkarka była filarem swojej drużyny, wielokrotnie ratując go z opresji w kluczowych sytuacjach.

Pani Kapitan Handball JKS-u, Sylwia Matuszczyk otrzymała statuetkę w kategorii Obrotowa Sezonu. W zakończonym sezonie Matuszczyk wniosła do zespołu dużą jakość, spokój i doświadczenie. Obrotowa świetnia ustawiała się na kole, notując 97 bramek, przy skuteczności sięgającej aż 76%. W Jarosławiu z pewnością będzie jej brakować, ponieważ w kolejnym sezonie Matuszczyk zobaczymy w biało-zielonych barwach. Zawodniczka zdecydowała się na powrót do MKS FunFloor Lublin.

tekst: Orlen Superliga

23 maja 2024 | 10:23

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *