Za nieco ponad tydzień jak ustaliliśmy, odbędzie się otwarcie Leśnej Oazy – jedynego takiego parku rekreacyjnego w naszym regionie. Kosztował aż MILION złotych!
Ogromny płac zabaw, ścieżki edukacyjne, miejsce do treningu i rekreacji, a to wszystko w samym lesie! Tuż obok siedziby Nadleśnictwa Gniezno (kierunek Cielimowo) otwarty zostanie wyjątkowy projekt, który powstał dzięki grantowi o wartości ponad 1 mln zł od Fundacji Pracowniczej, gnieźnieńskiego pracodawcy firmy VELUX.
Las Miejski okalający siedzibę Nadleśnictwa Gniezno jest ważnym miejscem na mapie rekreacji i edukacji ekologicznej miasta. Ma wiele walorów przyrodniczych, ale też jedną bardzo szczególną zaletę – jest oddalony o niespełna 5 km od rynku, więc każdy mieszkaniec Gniezna może wybrać się do niego na piechotę, rowerem, komunikacją miejską lub samochodem. W gnieźnieńskim nadleśnictwie podczas leśnej wędrówki można spotkać różne gatunki roślin i zwierząt, w tym te rzadkie i chronione np. bociany czarne, bieliki, kanię rudą. Rekreację na łonie natury ułatwiają liczne szlaki turystyczne: rowerowe i piesze.
Leśna Oaza powstanie w bezpośrednim sąsiedztwie obiektu edukacyjnego „Gajówka”, należącego do Nadleśnictwa Gniezna oddanego do użytku w 2016 r. przy ul. Wrzesińskiej 83. Do tej pory ze stworzonej infrastruktury m.in. ścieżki przyrodniczej, leśnych skoczni i ścieżki zmysłów, dendrofonu (gra polegająca na wydobywaniu dźwięków z różnorodnych gatunków drzew) oraz wiaty z miejscem na ognisko korzystało, co roku kilka tysięcy uczniów.
Nowa inwestycja świetnie uzupełni ofertę edukacyjną przygotowaną dla szkół i przedszkoli o miejsce, z którego będą mogli korzystać wszyscy mieszkańcy Gniezna w dowolnym momencie, całkowicie samodzielnie i bezpłatnie. Leśna Oaza ma składać się z następujących elementów podzielonych na strefy: kreatywnych zabaw dla dzieci na łonie przyrody, relaksu dla dorosłych i seniorów oraz plenerowej siłowni w stylu eko. Ważnym elementem projektu będzie także kreatywna ścieżka edukacyjna o długości 1,3 km, na której w formie interaktywnej zabawy – będzie można poznać walory lokalnej przyrody m.in. gatunki zwierząt, roślin i grzybów, czy informacje o glebie i tym, co w sobie kryje.
Do realizacji Leśnej Oazy użyto tylko naturalnych materiałów, maksymalne wykorzystano walory gnieźnieńskiego lasu miejskiego, oraz kreatywne i innowacyjne formy edukacji ekologicznej. Projekt sfinansowała Fundacja Pracownicza fabryk VELUX, która przeznaczyła na ten cel 230 000 euro!
0 komentarzy