Gwiazdkowe pływanie za nami

Popłynęli! Zakończyły się Gwiazdkowe Zawody Pływackie dla dzieci w wieku od siedmiu do piętnastu lat. W trzynastej edycji tej imprezy świetnie zaprezentowali się reprezentanci gnieźnieńskich klubów, zdobywając łącznie 33 medale.

Sobotni poranek rozpoczął się sportowo dla rodziców najmłodszych pływaków nie tylko z Gniezna, ale także między innymi Śremu, Konina czy nawet Bydgoszczy. Już od godziny 9 na basenie Gnieźnieńskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji pływali zawodnicy z roczników ’10-’11.

Ważne jest, by wśród tak młodych dzieci zaszczepić miłość nie do sportu wyczynowego, a do rekreacji. Staramy się, by najmłodsi mogli bawić się w pływanie.

Mówi Waldemar Siwka, który od lat jest jednym z głównych organizatorów przedświątecznego pływania. Zainteresowanie zawodami było ogromne i przerosło wszelkie oczekiwania – już na etapie rekrutacji do GOSiRu wpłynęły zgłoszenia 511 zawodników. Niestety, popłynąć mogło jedynie 300 osób, a o tym, kto został zakwalifikowany do zawodów, decydowała kolejność zgłoszeń. Kibice również przyszli w ilości większej, niż oczekiwano. Pośród młodych uczestników Gwiazdkowych Zawodów kryje się wiele talentów, które w przyszłości mogą stać się nie tylko wybitnymi pływakami, ale też triathlonistami.

W tym wieku łatwo można zmienić dyscyplinę z pływania na triathlon. By móc z powodzeniem rywalizować o medale w tej drugiej, wystarczy osiągać poziom półfinału, a nawet ćwierćfinału pływackich Mistrzostw Polski. Takie zmiany są częste na tym etapie sportowego rozwoju, a dwa lata temu juniorzy młodsi Diamentu Gniezno, który dziś również się prezentował na zawodach, zdobyli tytuł drużynowego mistrza kraju w swojej kategorii wiekowej.

Dodaje związany z obiema dyscyplinami Waldemar Siwka. Zawodnicy zarówno wcześniej wymienionego Diamentu Gniezno, jak i Kontry Gniezno świetnie się spisali na dzisiejszych zawodach, zdobywając łącznie 33 medale i dominując niektóre konkurencje. Z 21 zawodniczek, które startowały w wyścigu na 100 metrów stylem zmiennym w kategorii 12-15 lat, całe podium zajęły pływaczki Kontry – na najwyższym stopniu podium stanęła Katarzyna Budzyńska (rocznik 2002, czas: 1:12.63), a tuż za nią uplasowały się Zosia Pacyńska (rocznik 2002, czas: 1:17.79) oraz Wiktoria Ślachcińska (rocznik 2004, czas: 1.19.03).