Piłka nożna

Mieszko - Huragan 0-3
Victoria - Mieszko 2-0
Mieszko - Leszno 2-0

Żużel

Stal - Unia T. 49-41
Daugavpils - Start - 51-39
Piła - Start 44-46

Koszykówka

MKK - GAK 92-80
MKK - Boruta 73-64
Tarnovia - MKK 82-67

Piłka ręczna

MKS - Zagłębie 25-34
Mylny - MKS 31-32
MKS - FunFloor 19-32

Futsal

Futbalo - KS 2-3
TAF - KS 5-6
KS - Bojano 4-1

KONKRET Gniezno ma zawodniczkę, która może osiągnąć światowy poziom (wywiad)

Zachęcamy do lektury rozmowy z Maciejem Kiełpińskim, prezesem oraz trenerem klubu pływackiego KONKRET Gniezno. Wywiad przeprowadził Mateusz Domański.

Mateusz Domański, SportoweGniezno.pl: Skąd wziął się pomysł na założenie klubu pływackiego i jak długo działacie?

Maciej Kiełpiński, prezes i trener klubu KONKRET Gniezno: Pomysł na założenie klubu powstał jakieś 5 lat temu, namówili mnie znajomi trenerzy spoza Gniezna. Wiedzieli oni, że nie wywodzę się z pływania. Twierdzili jednak, że to może być mój atut. Przekonali mnie, że inne spojrzenie na ten sport i brak nawyków nabytych na uczelniach AWF pozwoli mi widzieć to z zupełnie innej strony, co w połączeniu ze zrozumieniem funkcjonowania ciała ludzkiego, nabytym podczas wieloletniej styczności z tańcem, da dobre efekty.

Jak pan oceni dotychczasową działalność klubu? Czy wszystko przebiega zgodnie z założeniami?

– Zależy co pan ma na myśli. Jeśli chodzi o szkolenie i poziom uzyskiwany przez zawodników w naszym klubie, to oczywiście jesteśmy bardzo zadowoleni z rozwoju sytuacji. Zaczynaliśmy od nauki dzieci, teraz zajmujemy się też triathlonem. Mamy na koncie już trzech dorosłych pełnych IRONMANÓW, których uczyliśmy pływać, a na następny sezon szykują się już następni. Pływacy szkoleni u nas od podstaw, zaliczają się do krajowej czołówki, a następni już niedługo się tam bez wątpienia znajdą. Prowadzimy szkolenia dla trenerów oraz zawodników z czołówki krajowej na terenie całego kraju.

Czy klub natrafił na jakieś trudności, które trudno było/jest przeskoczyć?

– Nie da się przeskoczyć mentalności ludzkiej. Nie da się wyjaśnić tego, że chcemy doprowadzić nasz klub do poziomu międzynarodowego. Wszyscy twierdzą, że w naszym mieście to niemożliwe. Tutaj pole do popisu mają nasze władze i na to w chwili obecnej mamy nadzieję. Jeden z bardzo doświadczonych trenerów powiedział mi kiedyś: „najsłabszym ogniwem w procesie kształtowania zawodnika jest rodzic”. Zgadzam się z nim w 100% i powtarzam na każdym kroku. Można trafić na talent, można mieć warunki do treningu, można mieć plan od A do Z na rozwój zawodnika, zawodnik może mieć zapał i charakter oraz rokujące wyniki. Dosłownie można trafić na ideał, który trafia się raz na 30 lat kariery każdego trenera, ale kiedy rodzic nie będzie wierzyć w to, co robimy i będzie mieć swój plan, to nic nie zdziałamy. Miałem kilka takich przypadków i pozostawiłem decyzję rodzicom. Niestety potwierdziła się tylko ta teoria. To można też nazwać trudnościami, z którymi przychodzi nam się borykać.

Ilu dzieciaków uczęszcza na treningi klubu KONKRET Gniezno?

– To się zmienia z dnia na dzień. W tej chwili regularnie chodzi na treningi 17 osób oraz czterech dorosłych szykujących się do sezonu triathlonowego.

Jaki jest przedział wiekowy pańskich podopiecznych?

– Dość szeroki bo od 5 do 45 lat.

Jakie warunki muszą spełniać dzieci, które chcą szkolić się w klubie KONKRET Gniezno?

– Często miewam telefony z takimi pytaniami. Rodzice dziwią się, jeśli im odpowiadam, że dziecko powinno być wychowane i znać słowa: dziękuję, proszę, do widzenia, dzień dobry. Reszta należy do nas. Nie ma u nas selekcji pod kątem warunków fizycznych i tym podobnych. Warunek, jaki musi spełnić dziecko, to regularnie uczestniczyć w treningach. W innym przypadku odsyłamy w inne miejsca.

Jak często odbywają się treningi?

– Poza niedzielą, każdego dnia. Każdy, nawet najmniejszy zawodnik, ma możliwość treningu minimum 5 razy w tygodniu, a może trenować i 11 razy. To zależy od wieku i chęci.

Jakie są największe sukcesy pańskich podopiecznych?

– Największym sukcesem naszego sztabu trenerskiego jest to, że wszystkie dzieci prezentują wyrównany poziom. Są też dzieci, które są w swojej kategorii wiekowej najlepsze w Polsce. Cieszymy się z tego i jesteśmy dumni, że jesteśmy już jako klub rozpoznawalni na największych imprezach krajowych, dzięki naszemu podejściu do sportu i treningów.

Czy w klubie KONKRET Gniezno trenują jakieś talenty? Mam na myśli pływaków lub pływaczki w znacznym stopniu przewyższających/ce umiejętnościami i możliwościami rówieśników.

– Jest kilkoro dzieci wyróżniających się znacznie poziomem. Najlepiej rokującą na przyszłość jest obecnie Antonina Piotrowska. Ta dziewczynka jeszcze nigdy nie przegrała zawodów w swojej kategorii wiekowej. Zdecydowanie deklasuje wszystkie rówieśniczki w Polsce i często jest podawana za przykład doskonałej techniki. To dziecko o wyjątkowej umiejętności przyswajania poleceń. Niezwykle świadoma o bardzo dobrych warunkach fizycznych. To właśnie talent trafiający się bardzo rzadko . Nie ukrywam, że posiadanie takiej zawodniczki w swoich szeregach jest wielką odpowiedzialnością. Do tej pory wszystko idzie w dobrym kierunku, jednak przyszłość nam pokaże czy my, jako trenerzy, oraz (co najważniejsze) rodzice sprostamy temu wyzwaniu. Jeśli tak, to nie boję się powiedzieć, iż jest całkiem możliwe, że następny wywiad zrobimy w 2023 roku tuż przed olimpiadą. Prawdę mówiąc, od początku staramy się dbać o każde dziecko, tak jakby było właśnie takim talentem. Nigdy bowiem nie wiadomo, kiedy tak naprawdę ten talent się objawi.

Czy klub KONKRET Gniezno może liczyć na wsparcie ze strony sponsorów i lokalnych samorządów?

– Oczywiście współpracujemy z kilkoma sponsorami którzy wymienieni są na naszym profilu: Pływamy NIE Ziewamy. Pomocy ze strony Urzędu Miasta, jak i Starostwa do tej pory, nie otrzymujemy. Na basenie obowiązują nas stawki według cennika, czyli jesteśmy traktowani jak każdy klient.

Czytałem, że współpracował pan z Maciejem Hreniakiem, dwukrotnym mistrzem Europy i świata w kategorii juniorskiej, a także olimpijczykiem z Pekinu. Czy ta współpraca nadal trwa?

– Trwa i się rozwija. Maciej przeprowadził się do Gniezna i pracujemy razem. Mogę powiedzieć, że na dzień dzisiejszy to najlepszy ruch z naszej strony. To bardzo zaangażowany trener z otwartą głową. Bardzo dobrze przygotowany merytorycznie oraz posiadający wielką pasję, przekazujący oraz, co ważniejsze, przyjmujący uwagi, dzięki którym możemy wspólnie (i tu się nie boję powiedzieć) reprezentować najwyższy poziom szkolenia.

Jakie są cele klubu KONKRET Gniezno na przyszły rok?

– Chcemy doprowadzić do tego aby warunki treningu nie odbiegały od tego, co mają inne dyscypliny sportowe w naszym mieście. Chodzi głownie o jednostkę treningową, która trwa 1,5 h w każdym sporcie. My niestety do tej pory możemy przeprowadzać treningi trwające godzinę, co jest przy tym poziomie zbyt małym okresem. Chcemy też, żeby wszystkie dzieci chcące uprawiać pływanie trafiły do nas.

W 2018 roku, a dokładnie 17 sierpnia, organizujemy obóz sportowy w Zawierciu, na którym zgodził się być trenerem następny olimpijczyk – Łukasz Gąsior. Chcemy, żeby obóz ten przeszedł do historii jako najlepszy z możliwych. Obóz ten organizowany jest głównie pod kątem budowania techniki oraz przygotowania do następnego sezonu. Za przygotowanie ogólnorozwojowe odpowiedzialny będzie jeden z najlepszych tancerzy BREAK DANCE w naszym kraju – Pompon. Dużą atrakcją będzie nauka tańca oraz układ, który dzieciaki zaprezentują w klipie dokumentującym obóz. Podczas tych dziesięciu dni, przygotowaliśmy kilka wycieczek dopiętych już przez naszych obozowych wychowawców Marlenę i Arka Oszutowskich. Są to starzy, doświadczeni harcerze, a dodatkowo pani Marlena Oszutowska jest wieloletnim wychowawcą gnieźnieńskiego domu dziecka. Opieka więc dla najmłodszych uczestników obozu pod każdym względem będzie na najwyższym poziomie.

Zapraszamy dzieci umiejące pływać w wieku od 8 lat. Szczegółowe informacje znajdą się niebawem na profilu FB: Pływamy Nie Ziewamy.

Fot. Pływamy Nie Ziewamy

28 grudnia 2017 | 09:50

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *