GKSŻ błyskawicznie zawiesiła Oskara Bobera za karygodny wybryk, którego dopuścił się przed meczem Start-Motor. Junior Koziołków był pod wpływem alkoholu, więc centrala nie czekała i dziś dopołudnia wydała oświadczenie w tej sprawie. My zebraliśmy w tej sprawie nieco informacji, kórych… nie opublikujemy.
Mieliśmy dziś w redakcji ciężki orzech do zgryzienia. Zebraliśmy wczoraj i dziś sporo informacji na temat „Bobergate”. Postanowiliśmy jednak nie iść drogą Pudelka ani Faktu i nie publikować niepewnych informacji, których natworzyło się wokół tej sprawy sporo. Nie będziemy „dolewać oliwy do ognia”, ani podsycać gorącej już atmosfery wokół młodego żużlowca, który sam sobie narobił dosyć problemów. A będzie ich sporo…
Zawodnik został na razie zawieszony przez centralę GKSŻ, która napisała właśnie na swojej stronie:
„Z dniem 20.08.2018 zawodnik Oskar Bober został zawieszony przez GKSŻ na okres do czasu zakończenia sprawy dyscyplinarnej nie dłużej niż na 60 dni. Ustanie stanu zawieszenia będzie opublikowane w komunikacie GKSŻ”
Z oficjalnym komunikatem wstrzymuje się jeszcze jego macierzysty klub, którego przedstawiciel – Jakub Kępa – już wczoraj mówił nam po meczu, że jest zbyt poruszony tym co się stało i chce dać sobie chwilę czasu na pozbieranie myśli.
Czego zatem może spodziewać się zawodnik? Raczej w tym sezonie już na tor nie wyjedzie. Sankcje możliwe do zastosowania to kara pieniężna do 50000 zł (!), zawieszenie nawet na 2 lata, oraz dyskwalifikacja.
Inną kwestią jest co zrobi teraz Start? Działacze na razie wstrzymują się z jakimkolwiek komentarzem, czekając na komunikat z Warszawy. A czy mają prawo domagać się np. walkowera? Nie chcemy ferować żadnych wyroków, ale wiele mówiący jest Art. 53 Regulaminu Zawodów Motocyklowych na Torach Żużlowych:
- Zawodnik podczas zawodów i treningu przed zawodami nie może być pod wpływem alkoholu, środków odurzających lub substancji niedozwolonych przez przepisy antydopingowe.
- Każdy zawodnik, na zarządzenie Jury Zawodów lub sędziego zawodów albo w przypadku protestu ma obowiązek poddać się badaniu na obecność w organizmie alkoholu i środków odurzających.
- Każdy zawodnik ma obowiązek poddać się badaniu na obecność w organizmie substancji niedozwolonych przez przepisy antydopingowe, jeżeli do takiego badania został wytypowany przez uprawnioną agencję antydopingową.
- W przypadku, gdy u zawodnika stwierdzono pozytywny wynik badania na obecność w organizmie alkoholu lub środków odurzających, jest on wykluczony do końca zawodów, przy czym: 1) jeżeli badanie wykonane było przed rozpoczęciem pierwszego biegu zawodów drużynowych, nie dopuszcza się dokonania zmiany w zgłoszeniu do zawodów, co dla zawodów o mistrzostwo Polski i nagrody PZM / SE oznacza, że o godzinie rozpoczęcia zawodów, podanej w zawiadomieniu o zawodach, w parku maszyn musi być regulaminowa liczba zawodników, nie licząc tego zawodnika, ze wszystkimi konsekwencjami wynikającymi z przepisów o KSM, o ile takie przepisy obowiązują w danych zawodach. 2) jeżeli badanie wykonane było podczas zawodów drużynowych, punkty zdobyte dotychczas przez zawodnika zostają anulowane, zawody są kontynuowane, a w przypadku obowiązywania w danych zawodach przepisów o KSM – indywidualny KSM zawodnika wlicza się do sumy KSM drużyny.
Fot. Wojciech Szubartowski/Newspix
0 komentarzy