Piłka nożna

LKS. - Mieszko 1-2
Lipno - Mieszko 2-2
Mieszko - Leszno 2-0

Żużel

Stal - Unia T. 49-41
Start - ....
Start - .....

Koszykówka

MKK - GAK 92-80
MKK - Boruta 73-64
Tarnovia - MKK 82-67

Piłka ręczna

MKS - Zagłębie 25-34
Oleśnicą - Szczypiorniak 30-25
Piotrcovia - MKS 28-31

Futsal

Wenecja - KS 2-3
TAF - KS 5-6
KS - Bojano 4-1

Oto medale, które otrzyma po 43 latach Start Gniezno!

Drużyna Startu Gniezno z 1980 roku otrzyma w końcu medale, które w dziwnych okolicznościach nie zostały jej wręczone ponad 40 lat temu. Pomysłodawca tej inicjatywy w końcu dopiął swego!

KIlka miesięcy temu informowaliśmy o pomyśle Jacka Drożdża, by upamiętnić brązową drużynę Startu, prowadzoną przez Andrzeja Pogorzelskiego. Dokładnie 12 października 1980 roku, zespół w składzie Eugeniusz Błaszak, Tadeusz Brillowski, Tadeusz Dolata, Stanisław Gała, Wojciech Kaczmarek, Mieczysław Kowalski, Leon Kujawski, Romuald Łoś, Marek Mierkiewicz, Wojciech Pankowski, Piotr Podrzycki, Jan Puk i Kazimierz Wójcik zdobył brązowy medal Drużynowych Mistrzostw Polski na żużlu. Drożdż w trakcie pisania książki pt. „Czterdzieści lat minęło. Historia medalu z 1980 roku”, która upamiętnia ten sukces czerwono – czarnych, odkrył, że zawodnicy nigdy nie otrzymali tego medalu.Dlaczego tak się stało ? O tym autor chce wyjawić już wkrótce, tymczasem już niedługo prezes Instytutu Dziedzictwa Historii Sportu, wręczy tym, którzy jeszcze żyją (i rodzinom zmarłych) krążki, które należał się zawodnikom Startu Gniezno. Szkoda, że w akcję mimo rozmów ostatecznie nie włączył się GKSŻ, jednak i to nie zniechęciło pomysłodawcy.

15 października – dokładnie 43 lata i trzy dni od tamtego wydarzenia – odbędzie się uroczysta dekoracja zawodników w trakcie Turnieju o Koronę Chrobrego. Tuż przed zawodami przewidziane jest otwarte spotkanie dla kibiców z bohaterami tamtych wydarzeń – będzie można zdobyć autograf, zrobić pamiątkową fotkę oraz nabyć książkę opowiadającą historię tego medalu. O szczegółach będziemy informować.

06 października 2023 | 14:26

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *